Wygląd to też ty! Czy makijaż może być terapią w chorobie onkologicznej?
5. Odcinek Webinaru PIĘKNE ŻYCIE MIMO RAKA.
Wygląd to też ty! Czy makijaż może być terapią w chorobie onkologicznej?Tym razem gościem specjalnym kolejnego odcinka cyklu "Piękne Życie mimo raka" prowadzonego przez Joannę Winiarską jest Izabela Pawińska.
Izabela to trenerka beauty, make-up artist, wellbeing coach i wieloletnia wolontariuszka Fundacji Piękniejsze Życie. Z filmiku dowiesz się o:
-terapeutycznym aspekcie makijażu;
-o tym, jak czuć się kobieco nawet w obliczu przewlekłej choroby;
-czemu makijażystka angażuje się w projekty fundacji wolontaryjnie;
-co bywa dla kobiet największą zmorą makijażową na co dzień, a tym bardziej w trakcie leczenia;
-poznasz wiele przydatnych trików makijażowych.
Serdecznie zapraszamy!
Wygląd to też ty! Czy makijaż może być terapią...
Czy makijaż po chemioterapii może być częścią procesu leczenia? Odpowiedzi na to pytanie poświęcono kolejny webinar z cyklu: "Piękne życie mimo raka". Tym razem gościem specjalnym była Izabela Pawińska, która jest trenerką beauty, a także pracuje jako make-up artist, wellbeing coach i wieloletnia wolontariuszka Fundacji Piękniejsze Życie.
Jak dbać o siebie w trakcie choroby nowotworowej?
Czy makijaż w czasie chemioterapii to dobry pomysł? Według pani Izabeli jest to doskonały sposób na to, by choć w pewnym stopniu poprawić swoje samopoczucie. Atrakcyjniejszy wygląd, który można uzyskać np. poprzez kosmetologię onkologiczną, pozwala odkryć na nowo swoją kobiecość, a także podkreślić ją i odzyskać poczucie posiadania wszystkiego pod pełną kontrolą. Być może makijaż permanentny a choroba nowotworowa to trudny temat i kwestie, których pozornie nie da się ze sobą powiązać, ale poczucie własnego piękna jest kluczowe w kontekście odzyskania pewności siebie.
Specjalistka podkreśla, że do makijażu w kontekście choroby nowotworowej trzeba podejść w sposób holistyczny. Wiele kobiet chorych na raka podkreśla, że z ich punktu widzenia największym wyzwaniem jest utrata włosów, a także brwi i rzęs. Dla wielu kobiet, włosy są istotnym elementem ich tożsamości i kobiecości. Początkowo uczestniczki często przychodzą na warsztaty w turbanach, czując się niepewnie i obawiając się oceny. Jednak, gdy znajdują się w komfortowej i wspierającej atmosferze, zaczynają czuć się swobodniej. Na szczęście istnieją techniki, dzięki którym można "odzyskać" brwi po chemioterapii. To samo zresztą dotyczy innych aspektów kobiecej urody. Wiele pań stosuje sprawdzone techniki, dzięki którym można ponownie podkreślić rzęsy po chemioterapii, a także nadać skórze odpowiedni koloryt. Niezwykle istotne jest uczestniczenie w warsztatach, których tematyką jest np. makijaż permanentny a nowotwory.
Porady makijażowe dla kobiet w trakcie leczenia onkologicznego
Jakie kosmetyki w czasie chemioterapii będą najlepsze? W trakcie chemioterapii wypadanie brwi i rzęs jest zjawiskiem spotykanym bardzo często. Ekspertka w swoim wywodzie wskazuje, że w takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem są sztuczne brwi po chemioterapii. Można je łatwo narysować, używając w tym celu kredki do brwi. To samo dotyczy zresztą rzęs, do których można użyć wodoodpornej kredki do oczu. Kobiety nie powinny obawiać się pomyłek podczas rysowania, gdyż wszelkie niedoskonałości można łatwo poprawiać. W trakcie webinaru specjalistka dokładnie opisuje techniki, dzięki którym nakładane kosmetyki po chemioterapii będą prezentować się lepiej.
Kobiety cierpiące na nowotwór podkreślają, że nie tylko brwi w trakcie chemioterapii wymagają kompleksowej "regeneracji". Wręcz przeciwnie — bardzo ważna jest również pielęgnacja skóry w trakcie radioterapii, gdyż oddziaływanie promieniowania może doprowadzać do powstawania zmian o charakterze dermatologicznym. Bardzo pomocne mogą się tu okazać kremy po chemioterapii, najlepiej z ceramidami i kwasem hialuronowym, które pomagają szybko zregenerować skórę. Do makijażu najlepiej stosować podkłady o neutralnych odcieniach. Należy nakładać je gąbką, która równomiernie rozprowadza preparat i jednocześnie nie obciąży tak bardzo skóry.
Ekspertka w przytoczonym webinarze podkreśla również, że bardzo ważne z punktu widzenia kobiet chorujących na nowotwory jest stosowanie odpowiednich kosmetyków do ust. Chodzi tu przede wszystkim o nawilżające kosmetyki onkologiczne, które nadają ustom piękny i naturalny wygląd, a więc pomadki i błyszczyki.
Wiele pań musi się również borykać z wypadającymi paznokciami. Należy pamiętać, że zniszczone paznokcie po chemioterapii to bardzo częsty problem, gdyż są one wytworem naskórka i ulegają podobnym procesom jak włosy. Co zatem trzeba zrobić, aby zadbać o odpowiedni wygląd dłoni? Ekspertka wskazuje, że bardzo dobrą i sprawdzoną praktyką jest stosowanie lakierów, które nie zawierają szkodliwych dla zdrowia składników.
Na koniec warto też pamiętać o tym, aby umiejętnie się perfumować. Nadwrażliwość na za zapachy w nowotworach jest bardzo często spotykana i może stanowić poważne wyzwanie dla kobiety. Dlatego wg. ekspertki dobrym pomysłem jest zastosowanie metody tzw. francuskiej chmury, czyli rozpylenia perfum w powietrzu i wejście w powstały obłok.
Reasumując, jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego, jak zadbać o rzęsy i brwi po chemioterapii, a także o inne aspekty swej urody, to koniecznie posłuchaj przytoczonego webinaru, w którym znajdziesz wiele ciekawych informacji.